Tasarım sürecini kökünden değiştirmek? Evet mümkün!

-99 design studio
4 min readAug 14, 2017

--

Sketch Meetup Türkiye’ye adım adım…

Sketch Meetup Türkiye, -99 ve Design+Prototyping işbirliği ile gerçekleştirildi.

Her sanatçı, sanatını idame ettirebilmek için belirli araçlara ihtiyaç duyar. Biz dijital sanatçılar için ise bu araçlar yazılımlar, tabletler, akıllı kalemler ve daha fazlasını kapsıyor. İçlerinden seçim yaparken de haliyle en verimli olanını seçmeye gayret ediyoruz.

-99 design studio’da akılda kalıcı, yaratıcı ve sürdürülebilir tasarımlar üretmenin peşinde koşuyoruz. Aslında hangimiz bunu yapmıyoruz ki? İşlerimizi yapmak için de uzunca bir süredir Adobe ürünlerini kullanıyorduk. Aslına bakarsanız herhangi bir arayüzü tasarlamanın onlarca farklı yolu var. Photoshop, Illustrator, kafayı kırarsanız Keynote hatta Pages’da bile tasarım yapabilirsiniz. (Buyrun burada yapılmışı var.)

Pages’da dahi arayüz tasarımı yapabilmek mümkün!

Ancak her programın artısı ve eksisi olduğu gibi çalışma sürecine de etkisi var. Bilgisayarda sonsuza kadar dönmeye devam eden gökkuşağı, dışa aktarım sırasında beni bırak artık diyen sabit diskler de çalışma sürecine direkt etki ediyor. Hal böyle olunca, bir süre sonra eldeki sürecin bizi yeterince tatmin etmediğine karar verdik. Dosya boyutlarından tutun, dönüştürme gereksinimlerine ve sonuçları müşterimize iletmemize kadar her şey sorun çıkarmaya müsaitti. Yaptığımız detaylı araştırmalar sonucu tek taşımızı kendimiz aldık, o da Sketch’in elmasından başkası değildi…💎

Kestirme yoldan mı gitsek?

Sketch’i iyi yapan ne idi? Temiz, optimize edilmiş, öğrenimi kolay ve UI/UX odaklı olması!

Bir tasarım uygulaması olan Sketch, MacOS için geliştirilmiş doğal bir uygulama. Yani sistem gereksinimleri minimum düzeyde ve çok daha hızlı işlem yapabiliyor. 2008’de piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra pek çok tasarımcı ve ajans Sketch’e geçiş yapmaya başladı.

Tasarım dünyasındaki modaya uyup, Sketch’i kendi düzenimize dahil ettik ve hemen fark ettik ki Sketch kesinlikle kullanıcı arayüzü tasarlamak için geliştirilmiş bir uygulama. Temiz bir görünüm, erişim kolaylıkları, gereksiz menülerin olmayışı ve aradığınız her şeyin yerli yerinde olması onu yarışa 1–0 önde başlatıyor. Projelerde tekrarlanan obje ve ikonları düzenlemeyi çocuk oyuncağı haline getiren Shared Styles ve Symbols özellikleri de eklenince Sketch tadından yenmiyor.

Hem ekip içi hem de müşteri ilişkilerinde yeni bir dönem.

-99 design studio olarak yepyeni bir sürece adım attık.

Sketch’in MacOS tabanlı olmasından dolayı yapılan çalışmalar Windows işletim sisteminde açılamıyor. Yani dosyalarınızı direkt olarak müşteriyi geçtik, front-end ekibine bile iletemiyorsunuz. Biz de üstesinden gelebilmek adına Sketch ile uyumlu yazılımlar aramaya başladık. Principle ve Zeplin gerek etkileşim tasarlamak gerekse çalışmaları iletmek konularında Sketch ile adeta el ele çalışıyordu. Hazırladığınız tasarımı bire bir olarak Principle’a kopyalayabiliyor, etkileşimleri düzenledikten sonra inVision aracılığı ile müşterilere yönlendiriyor, gerekli onayları aldıktan sonra da son düzenlemeleri yapıp, Zeplin kullanarak front-end tarafına iletiyoruz.

Sketch ve Principle’ı kullanarak yaptığımız örneklerin bulunduğu videomuz aşağıda:👇

İlk bakışta tüm süreci kökünden değiştirdiği ve öğrenilecek kadar da anlatılacak unsur olduğu için ne gerek vardı diye düşünülebilir. İşin ucunda müşterileri de bu düzene uydurmak var tabii ki. Fakat verimli ve sürdürülebilir bir sistem bizim önceliğimizdi. Tüm ekibi ve müşterilerimizi detaylı bilgilendirmeden geçirdikten sonra iş akışımızın gözle görülür şekilde hızlandığını fark ettik. Gönderip almamız gereken yüzlerce megabaytlık projelere ve farklı formatlarda, şekilden şekile geçen dosyaları kayıt etmekle uğraşmaya elveda. En önemlisi de bilgisayarı zorlayan ve ekrana boş boş bakmamıza sebep veren kayıp zamanlara da son.

Paylaşma zamanı, çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır…

Sketch Meetup Türkiye Salt Galata “After” fotoğrafı.

Evet, yeni bir iş akışı oluşturduk ve bunu güzel bir şekilde sistematize ettik. Hem müşterilerimiz hem de ekibimiz durumdan oldukça memnun. Fakat ‘ufak’ bir sorunumuz var. Yeni çalışma arkadaşları ararken kökleşmiş uygulamaların dışında kalan Sketch’i ismen dahi bilen tasarımcılar bulmakta zorlanıyorduk. Kurduğumuz sistemin sürdürülebilir olması adına hem sektörden insanlara Sketch’i tanıtmak hem de ekibe katılabilecek potansiyel insan sayısını artırabilmek adına bilgimizi paylaşmaya karar verdik.

Kendi tasarımcılarımızın Sketch’i ve kendi iş akışımıza ne gibi değişiklikler getirdiğini anlatacakları minik eğitimler düzenleme istediğimizi Sketch’e ilettik. Bunu oldukça olumlu karşılayan Sketch, bizi marka temsilcileri yaptı ve girişimimizi destekleyeceğini belirtti. Bundan kısa bir süre önce Salt Galata’da ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik ve 50’den fazla tasarımcı ile sıfırdan oluşturduğumuz iş sürecimizi Sketch üzerinden paylaştık. Sosyal medya kanallarımızdan canlı yayınlarla da desteklediğimiz etkinliğin ikincisi için kolları sıvamış durumdayız ve sizleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan bizlerle ilgili daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz!

--

--

-99 design studio

-99 design studio is a multi-disciplinary digital agency specialized in creating useful and engaging digital products.